1514’TEN 2014’E, ŞAH HATAYİ

Ana Sayfa » Haberler » 1514’TEN 2014’E, ŞAH HATAYİ
Paylaş
Tarih : 12 Eylül 2014 - 21:28

1514’TEN 2014’E, ŞAH HATAYİ

2014 ŞAH HATAYİ YILI İLAN EDİLDİ

Bundan 500 yıl önce Osmanlı Hükümdarı Yavuz Sultan Selim ile Safevi Devletinin Hükümdarı Şah İsmail Hayati, Çaldıran Ovası’nda karşılaştı. 1514 yılındaki savaşı Yavuz Sultan Selim kazandı ve Sünnilik devletin resmi inancı oldu. Kızılbaşlar, Yavuz dönemiyle birlikte ağır bir kıyıma uğradılar. Can korkusu ile var olabilmek için kuş uçmaz kervan geçmez dağ başlarını yurt edindiler.

Bu İktidar döneminde nefret söyleminin yanı sıra, kurdurulan Nakşibendi-nur cemaati güdümlü yapay Alevi örgütleri aracıyla Sünnileşmiş bir Alevilik inşa edilmeye çalışılırken, hükümet aynı zamanda iç siyasetten dış politikaya kadar her alanda mezhepçi bir söylem geliştirmiştir.

Bu yılı Şah Hatayi yılı ilan ederek tepkilerimizi bir başka şekilde de göstermek istiyoruz. Bu programın ana hatları şöyledir:

1- Şah Hatayi’nin ölüm yıldönümü olan 24 Mayıs’ta “Şah Hatayi deyişleri”nin söylendiği özel bir konserin yapılması

2- Ağustos ayının son haftasında “Şah’a gidiş” programıyla Erdebil’i ziyaret

3- Sonbaharda Şah Hatayi sempozyumunun gerçekleştirilmesi

4- Yıl boyunca Şah Hatayi konulu yazılı ve görsel yayınların tanıtılması ve özel sohbetlerin yapılması.

Başta Alevi olmayan tüm demokrat kişi ve kurumlar olmak üzere, yurt içinde ve dışındaki Avrupa Alevi Gençler Birliği-Bektaşi kişi ve örgütlerinin katkı, katılım ve desteklerini bekliyoruz.

Mustafa Selmanpakoğlu

PİR SULTAN ABDAL 2 TEMMUZ KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı: Ahmet Yesevi (1093 – 1156) Hocası”Arslan Baba” adlı bir Türk şeyhinden ilk eğitimini