Alevilerin Cem Evi mücadalesi

Ana Sayfa » Haberler » Alevilerin Cem Evi mücadalesi
Paylaş
Tarih : 24 Aralık 2010 - 12:59

Kapalı köy okulunun cemevine dönüştürülmesi talebi
Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Yeniköy’de vatandaşlar, 10 yıldır kapalı köy okulunun cemevi olarak hizmet vermesini istedi.

Acıpayam’ın 250 nüfuslu ve cami imamı hariç nüfusunun tamamı Alevi olan Yeniköy köyünde, taşımalı eğitime geçilmesi nedeniyle 10 yıl önce kapatılan okulun cemevine dönüştürülmesi için Köy Muhtarı Ali Say, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdi.

Muhtar Say, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cemevi olarak kullanmak üzere yıllardır atıl durumda bekleyen köy okuluna 10 bin lira masraf ederek bakımını yaptıklarını söyledi. Binanın, okul olarak kullanılmayacaksa cemevi olması için kendilerine tahsis edilmesini istediklerini belirten Say, şöyle konuştu:
”Elbette imamımızı istiyoruz. Hocamızı buraya devletimiz tayin etmiştir, gelecektir. Cenazelerimiz oluyor, hocaya ihtiyacımız oluyor. Ama köyümün cemevi talebi de var. Milli Eğitim bizden okul açmak için tekrar alıncaya kadar binayı cemevi olarak kullanmak istiyoruz, kullanmaya da kararlıyız. Biz kendi gücümüzle, köylümle birlikte içini restore ettirdik. Dışını da elimizden geldiği kadar boyadık.”

Köy sakinlerinden Ali Biçer de köylerinin en büyük eksikliğinin cemevi olduğunu, bu taleplerine karşılık bulmak istediklerini kaydetti.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı: Ahmet Yesevi (1093 – 1156) Hocası”Arslan Baba” adlı bir Türk şeyhinden ilk eğitimini