Alevilik Okulu” açılıyor

Ana Sayfa » Alevilik » Alevilik Okulu” açılıyor
Paylaş
Tarih : 19 Haziran 2018 - 20:30

34398073_10156398524414706_7068436740855300096_n

 

“Alevilik Okulu” açılıyor
Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat önderleri, yeni bir işe adım atıyor…
Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat önderleri, yeni bir işe adım atıyor.
Açık öğretim lisesine benzer bir sistemle ve “Alevilik okulu” adıyla bir kurs açılacak.

OKULUN AMAÇLARI NE

Temel hedefi, Aleviliği kaynağından gençlere öğretmek ve gelecek kuşaklara aktarmak olarak açıklanan Alevilik Okulu’nun amaçları, üç maddede sıralandı:
1- Alevi inancının ve ibadetlerinin 4 Kapı 40 Makam esasınca öğretilmesi,
2- Horasan’dan gelen Türkler olduğumuz vurgusu ile çocuklarımızın milli değerlere bağlı olarak yetişmesi. Marjinal gruplar tarafından kullanılmasının engellenmesi,

3- Çocuklarımızın ocaklarına bağlı yetişmesi ve musahip edinme bilincinin kazandırılması.

TEMSİLİKLER VERİLECEK
Kursun sağlıklı işlemesi ve Alevi toplumuna ulaşması için il, ilçe, belde, mahalle ve köylerde kurs için temsilcilik verileceği öğrenildi.
Temsilciler, hem kursiyer kaydedecek hem de kursla ilgili bütün iş ve işlemleri yürütecek.
KURSUN ESASLARI
Alevilik Okulu yürütme kurulu üyesi Rüştü Durna kursun esaslarını şöyle sıraladı:
“Alevilik Okulu iki grup olarak tasarlanmıştır. Gençler (13-17 yaş) ve Yetişkinler (18 yaş üstü) olmak üzere. Gençler için Veli Başvuru Dilekçesi zorunludur. Gerekli bütün evraklar temsilciler kanalıyla kursiyerlere ulaştırılacaktır. Bu belgeler genel merkezde toplanacaktır. Bütün süreçler yasal zeminde ilerleyecektir. Alevilik Okulu örgün bir sistem değildir. Uzaktan eğitim esasına dayanır. Yani bir kursiyerlere kitap yollayacağız ve kendi evlerinde tatilde kitap okuyarak kurs sınavına hazırlanacaklar. Kursiyerlere kitaplar gönderilecek ve sosyal medya üzerinden canlı yayında dersler yapılacaktır.”

KAYNAKLAR SAĞLAM
Rüştü Durna açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Ders kitapları başkanımız Ali Rıza Özdemir tarafından kaleme alındı. Tamamen Aleviliğin yazılı ve sözlü kaynaklarına göre yazılan ders kitapları, kişisel ve yeni hiçbir görüş, hiçbir yorum içermemektedir. Bu kaynaklar; a) Kur’an-ı Kerim, b) Hz. Muhammed’in ve On İki İmam’ın buyrukları, c) Alevi ulularının kitapları, c) Erkannameler, d) Buyruklar, e) Alevi âşıklarının şiirleri, d) İcazetnameler, e) Şecereler gibi tamamen Aleviliğin özgün kaynaklarıdır.
Gençler için temel aşama; a) Alevilik nedir, Aleviler kimdir?, b) Temel Kavramlar, c) Temel İnançlar, d) Ehl-i Beyt Ahlakı başlıklı derslerden oluşuyor. Yetişkinlerin dersleri ise şöyle: a) Alevilik Bildirgesi, b) Aleviliğin Yazılı Kaynakları c) Alevilikte Allah İnancı, d) Aleviliğin Temel Kavramları, d) Ehl-i Beyt Ahlakı.”

KURS HERKESE AÇIK
Rüştü Durna ayrıca, “Kurs herkese açık. Çünkü herkesin Aleviliği bizim anlattığımız gibi öğrenmesini istiyoruz. Çünkü biz Türk toplumunun Aleviliği doğru şekilde öğrenmesini arzu ediyoruz. Alevilik adına prim yapmaya çalışan ama Alevilikle ilgilisi olmayan bir sürü kirli bilgiyi yenmenin bir yolu da bu” diye de belirtti.

Odatv.com
02.06.2018 20:30

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Duyuru : Yeni Yönetim Kurulu Listesi (2019)

İstanbul Alevi Derneği yeni yönetim kurulu listesidir. Başkan: Selahattin TELCİ Başkan Yardımcısı : Aslan ALBAYRAK Sekreter : Kemal KARABACAK Sayman:

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.