Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

Ana Sayfa » Alevilik » Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?
Paylaş
Tarih : 01 Ekim 2018 - 0:34

42872925_2039212369492907_3052665331530072064_n

 

İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır. Eğer bir insan, ibadet ederken, ikiliği ortadan kaldırıp, birliği sağlayabilirse, “vahdet-i vücut” mertebesine erişir ve böylece kendi özüne dönmüş olur ki, bu insanın Hakk ile Hakk olması demektir.

Bu mertebe kemal mertebesidir, bu mertebeye erişen bir kimse, kemaline ermiş sayılır.

Allah kemaline ermiş insanların yüzü gözü hürmetine bizlere yardım eyle yarabbi. Hüü kelimesinin sırrı da budur.

Pirimiz Hünkâr Hacı Beştaş Veli’nin “darı seç” üstünde ibadet ettiği söylenir. Bu nasıl olmuştur? Yukarıda söylediğim gibi, ibadet halindeyken Allah’tan başka hiçbir şey düşünmeyeceksin. Hüü deryasına dalıp, kendi varlığını tamamen yok edip kendin Hüü olacaksın. Buradaki incelik şudur: Öyle bir ibadet yapacaksın ki, farz et ki bir darı yığını üstündesin ama tek bir darı tanesi daha yerinden oynamasın. İşte Hacı Beştaş Veli’nin yaptığı ibadet budur. İbadet eden kimsenin, “Hüü demesiyle madde âlemden çıkıp, bir an için mana âlemine geçme halidir, gerçeğe Hüü..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Duyuru : Yeni Yönetim Kurulu Listesi (2019)

İstanbul Alevi Derneği yeni yönetim kurulu listesidir. Başkan: Selahattin TELCİ Başkan Yardımcısı : Aslan ALBAYRAK Sekreter : Kemal KARABACAK Sayman:

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat