Eraslan Doğanay Dede Kimdir?

Ana Sayfa » Manşet » Eraslan Doğanay Dede Kimdir?
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2015 - 18:16

Eraslan Doğanay Dede Kimdir 2

Anadolu Evliyası Hubyar Derviş’in evlatlarından Hüseyin Ağa’nın torunu, İbrahim Ethem Dede, nın oğlu,

Eraslan Doğanay (Dede) 1939 yılında Tokat’ın Zile kazasının Kervansaray köyünde doğdu. Anadolu Evliyası Hubyar Derviş evlatlarındandır. İlkokulunu köyünde orta öğrenimi Zile ve Tokat’ta okudu. 1968 yılında Tokat’ta kurulan Hacı Bektaş-i Veli Kültür Derneğinde yönetim kurulunda görev aldı.

Doğanay Hubyar ve “Anadolu Evliyaları” ismiyle kitapları da yayınlanan, yürüttüğü cemler kadar, “örgütçü” kimliğiyle de tanınan Eraslan Doğanay (76) İstanbul’da Hakka yürüdü, 21 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 16.00 da Ataşehir Mustafa Kemal Pir sultan Cem Evi’nden uğurlandı Zilenin Kervansaray Köyüne 22 Ekim Perşembe günü defnedildi.

Anadolu Evliyası Hubyar isimli kitabı yazdı. Cem dergisinde devamlı Anadolu Evliyası olan Hubyar Baba Koyun Baba Aziz baba Derviş Ali Kul Baba Hüseyin Baba Gözlekçi Sultan Hasan Baba hakkında araştırma yapıp yazılar yazdı. Küçük yaşlarından bu güne kadar Anadolu’da ve İstanbul’da cem törelerine hizmet edip hiç ara vermemek üzere görülmeden sorulmadan kuzu kurban yenilmez gereğine inanarak Hazreti Hüseyni’nin yolunu yürüttü. Halen de aynı aşkla hizmet etmektedir.
“Hubyar Derviş” ve “Anadolu Evliyaları” ismiyle kitapları da yayınlanan, yürüttüğü cemler kadar, “örgütçü” kimliğiyle de tanınan, “koç kurban kesmeyince, musahip tutmayınca, yola gidilmeyince nasıl Alevi olunabilir ki?” diyen Hubyar Derviş Ocağı Dedelerinden Eraslan Doğanay Dede, şu sözleri dilinden hiç düşürmezdi; İnanç gönülle olur özveri ile olur. Allah’la kul arasında olan sorumluluktur. El Ele El Hakka Hü Dost Ya Ali.

Eraslan Doğan ay’ın Hubyar soy ağacı:

Eraslan Doğanay’ın
Hubyar Soy Ağacı
Mustafa
Derdiyar ve Bunyat
Hüseyin Abdal
Hasan Abdal
Mustafa Abdal
Mehmet Derviş
Musa Derviş
Nebi Derviş ile Hacı şeyh’in kardeşler
Halil Şeyh
Hasan Baba Çayır Ağası’nın Üç oğlu: Mustafa, Hüseyin, İncir
Hüseyin-Oğlu İbrahim Ehem’in Çocukları:Feyiz, Hasan, Eraslan, Mustafa, Nurullah, Durdane, Hüseyin, Hamdullah, Rıza,
Hubyar’dan gelen bu sülaleye Mustafalı diye bilinir.

Kaynak: zilenin çayır köyün Hubyar Torunları.

Eraslan Doğanay Dede Kimdir

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Duyuru : Yeni Yönetim Kurulu Listesi (2019)

İstanbul Alevi Derneği yeni yönetim kurulu listesidir. Başkan: Selahattin TELCİ Başkan Yardımcısı : Aslan ALBAYRAK Sekreter : Kemal KARABACAK Sayman:

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.