Eşit Şartlarda Yaşayabilmek..

Ana Sayfa » Yazarlarımız » Eşit Şartlarda Yaşayabilmek..
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 17:40

Eşit Şartlarda Yaşayabilmek

Bizler farklı siyasal çizgilerde ve görüşte olabiliriz. Zaten hepimiz aynı görüşte ve çizgide olursak bunun adı demokrasi olmaz. Yani herkes aynı görüşte olursa, yeryüzünde tek tip insan yaratmış oluruz ki, o zaman da bunun adı diktatörlük olur.

Dünya’da ve ülkemizde; siyasi çizgimizi, görüşümüzü, ırkımızı, cinsimizi, dinsel ve kültürel inancımızı muhafaza ederek, ortak paydalarımızda birlikte yaşamak bence mümkündür.

Her şeyden önce insan olduğumuza göre, insan faktörü hepimizin öncelikli ortak paydası olmalıdır. Zaten; hava, Güneş ve Dünya tüm canlıların ortak paydası değil mi? Bu gerçekliğin dışına çıkmak mümkün mü?

Evrensel insan hakları ve özgürlükler çerçevesinde ortak paydalarımızı belirleyip, demokratik bir düzende birlikte yaşayabiliriz. Başta ülkemiz olmak üzere böyle bir düzeni tüm Dünya’da gerçekleştirebiliriz. Böyle bir düzeni inşa etmek için herkesin kendi gücü ve becerisi kadar katkı sunması gerekir.

Bireylerin, toplulukların farklı kültürel ve siyasal çizgilerde olmasını bir zenginlik olarak görüyorum. Ancak, bu zenginliği harmanlayarak ortak paydalarımız haline getirmek durumundayız. Aksi halde “Kaş yapayım derken göz çıkarmak” gibi bir duruma düşebiliriz.

Bu konuda aşağıdaki örnek alıntıyı ortak paydalarımızın pekiştirilmesi açısında önemli görüyorum.

Farklı kültürler, farklı diller insanları hem geliştirir, hem de zengin kılar. Biri öbürünü yok ederek değil. Çünkü bizler insanız, bizleri diğer canlılardan ayıran özellik, insan olmamızdır. O halde.

Bizler bakışarak anlaşamayız. Savaşarak ta çözemeyiz. Hayvanlar gibi tepişerek hiç birbirimizi anlayamayız. Tek bir yolu var ki, bu da konuşarak anlaşırız. Konuşmadan hiç bir sorun çözülmez. Körleri, Sağırları oynayarak bu iş olmaz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat