Hıdırellez şenliğine Davet

Ana Sayfa » Derneğimiz » Hıdırellez şenliğine Davet
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2015 - 22:45

Yer : Kâğıthane Hasbahce Mesire alanı
Tarih: 09 Mayıs 2015 Cumartesi
Saat : 13.00-15.00
Hızır ve İlyas peygamber KİMDİR?
Hıdırellez, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. “Dar’da kalanlara, İsteği olanlara, Zorluk çekenlere yardım ettiği söylenmektedir.
Hıdırellez ile ilgili halk arasında bilinen onlarca söylenti vardır ve bu söylentilerin tamamını şenlik günü etkinliğe iştirak eden katılımcılara dernek olarak detaylı vaziyette görsel ve sözlü bilgiler vereceğiz.
Tokat yöresinde bir genelek vardır,
Sofranın üzerine bir siyah bez serilir, Üzerine un serpilir Duası edilir ve yatılır, sabah baktıklarında UNUN üzerinde iz varsa bu gece bu eve hızırın geldiğine inanılır.
Halkımız arasında bilinen onlarca söylenti vardır. 6 Mayıstan bir gün önce gecesi gülfidanının altına istekler konup dua edilir.
Cüzdan koyanlar, bebek çizenler, ev yapanlar… Hızır’ın gülü çok sevdiği ve gülfidanlarını dolaştığı söylenir O gün çalan kapıya Hızır mı geldi acaba diye bakılır.
Siz de bilirsiniz ki Hızır acil servisin anlamı buradan gelir.
Dilek dilerken gül ağacına astıktan sonra, edilecek dua;
DUASI:
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM…
BİR adım- BİN bir adım
ALLAH için adım adım,
Kerim Kerem ALLAH,
Başım da bir duman var,
Yardım eyle ya Allah,
La ilahe illallah
muhammederresullallah
Diyelim Allah Allah…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Duyuru : Yeni Yönetim Kurulu Listesi (2019)

İstanbul Alevi Derneği yeni yönetim kurulu listesidir. Başkan: Selahattin TELCİ Başkan Yardımcısı : Aslan ALBAYRAK Sekreter : Kemal KARABACAK Sayman:

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam