HIZIR ORUCUNUZ KABUL OLSUN

Ana Sayfa » Yazarlarımız » HIZIR ORUCUNUZ KABUL OLSUN
Paylaş
Tarih : 09 Şubat 2012 - 16:30

HIZIR ORUCUNUZ KABUL OLSUN

————————–

9. 2. 2012 Perşembe gecesi nasip olursa Hızır orucuna niyet edeceğiz. Cuma günü orucun ilk günü olacak…

BU GÜN AKŞAMA CUMA

EVLİYALAR GELİR CEME

ÇAGIRANI MAHRUM ETME

SEFA GELDİN HIDIRLLEZ

Hızır Kimdir.

Hızır Aleyhisselam HZ. Musa zamanında yaşamış ve ABI Hayat Ölmezlik suyu içerek ölümsüzlüğe erişmiştir. Kendisine Cenabı Allah Katından Ledün İlmi verilerek HZ. Musayı eğitmekle görevlendirilmiştir. HZ. Hızır bir velidir, bir erendir, diğer bir bilgiye görede Peygamberdir.

ZULMET DERYASINI NUR EDİP GELEN

HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR

GARİBİN MAZLUMUN HALİNDEN BİLEN

HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR.

Hızır sözcüğü Arapçada El Hızır, Al Hızır olarak geçmekte ve yeşillik anlamına gelmektedir. çünkü Hızırın oturduğu yerlerin yeşerdiği görülmüştür. HZ. Musa Hızırı gördüğü zaman Deniz sahilinde yeşil bir Yaygı üzerinde bulduğunu söylemiştir.

Hızır ve İlyas Alehisselam ve Zülkarneyn birlikte ABI Hayat suyunu aramaya çıkarlar. Hızır ve İlyas bu suyu bulup İçerler ve ölümsüzlüğe erişirler. Hızır Karada İlyas Denizlerde Zor durumda kalanların yardımına yetişmektedirler. Yetiş Ya Hızır diyenlerin imdadına yetişir ve Darda, zorda olanları darlıktan vede zorluktan kurtardıklarına inanılmaktadır.

UĞRUM SIRA GİDEN BOZATLI HIZIR

AYRILIK DERDİNİN DERNANI NEDİR

ŞU İKİ ALEME OLMUŞSUN NAZIR

AYRILIK DERDİNİN DERMANI NEDİR.

Hızır yol gösterendir, Vesiledir, Mürşittir Çünkü O İlahi Rahmet ve sırların bilgisine sahiptir.Hz Musaya Mürşitlik etmiştir. Çünkü Hz. Musa Şeriatı Hızırsa Hakikatı temsil etmektedir.

SENİN İLE YOLDAŞ OLDUK YOL OLDUK

AYNİ CEMDE SIRDAŞ OLDUK SIR OLDUK

HAK AŞKINA NARA DÜŞTÜK NAR OLDUK

YARDIM EYLE HİMMET EYLE YA HIZIR.

Bir inanışa görede Hızır ile İlyas iki kardeştir bu iki kardeş birbirlerine uzun süre hasret kaldıkları ve bu hasretliğin sonu iki kardeşin bir gece buluştugu vede hasretlerin sona erdiği rivayet edilir. Hızırı çağıranların Hızır yardımcısı olsun, Hasretliler kavuşsun. Hızır Cümle İnsanlığın gözcüsü,bekçisi olsun.

Kuranı Kerimde Hz. Hızırın İsminden açıkça bahsedilmez ancak KEHF Suresinin 60-82 Ayetlerinde yer alan Hz.Musa ile ilgili katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim ögrettigimiz kullarımızdan yüce bir kulumuz denilmektedir.

Halka Hizmet Yüce Hakka Hizmet’dir. Hızır Hak çağırıp Hak söyleyip Cümle gönüllere konuk olmuştur.

ÇOK GÜNAH İŞLEDİM SENİN KATINDA

ERİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE

KUL DARALMAYINCA HIZIR YETİŞMEZ

YETİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE

Günlerden bir gün Hızır ile Hz. Musa yolda giderken Hızır Hz. Musaya artık seninle yolculuğumuz buraya kadar burada, ayrılıyoruz. Çünkü sen benim yaptıklarıma dayanamazsın dediginde. Hz. Musa ise hayır ben seninle gelmek istiyorum. Söz veriyorum yaptıkların hakkında sana hiç bir şey sormayacağım diye söz verir. Bu söz üzerine Hızır ve Musa birlikte yola çıkarlar. Biraz gittikten sonra karşılarına bir gemi çıkar.Bu gemi yoksullara ait bir gemi olduğu için Hızır bu gemide bir delik açar. Hz.Musa bu durumu görünce sen ne yapıyorsun şimdi bu insanlar nasıl gidecekler bunu neden yaptın diye Hızıra kızar. Hızır ise hani bana bir şey sormayacaktın dediğinde. Hz.Musa tamam işine karışmıyorum der ve tekrar yola reva olurlar. Yol üzere giderken Hızır yolda bir çocuğu öldürür. Musa iyice hiddetlenir sen ne yaptın O daha Çok küçük Çocuğu niçin öldürdün dediğinde. Hızır Musaya senle bu yola devam edemeyeceğiz buradan ayırıalım der.Hz. Musa peki ne yaparsan yap bir daha karışmıyorum ne halin varsa gör der. bu söz adına yola devam ederler uzun bir müddet yol gittikten sonra bir köye varırlar. O Köydeki kadınlardan su ve yiyecek birşeyler istrler. Fakat kadınlar Hızır ile Hz Musayı kovarlar. Buna rağmen Hızır köyün tam çıkışındaki yıkılmak üzere olan bir duvarı onarır. Hz Musa bunu görünce Hızıra bağırmaya başlar ben seni anlayamadım bize ekmek verilmeyen köyde Duvar örmekte niyeki anlaşılır bir durum değil deyince. Hızır Musayı karşısına alarak bak buları niye yaptım sana tek, tek anlataıym der ve olup bitenleri anlatmaya başlar.

Gemiyi: delmemin sebebi ileride saglam gemileri ele geçiren korsan gemisi vardı. Gemiyi deldimki O Korsanlar gemiyi ele geçirmesinler istedim.

Çocugu Öldürmemin sebebiyse’ O çocuk büyüyünce zalım bir çocuk olup Ailesine eziyet edecekti. Bundan dolayı küçük yaşta öldürdüm,ki yarınlarda Ailesinin başına sorun olmasın dedim.

Gelelim duvarı onarmama O duvarın altında iki yetim çocuğa bırakılan miras vardı. Eğer duvarı onarım yapmasaydım Duvar zamanla yıkılacak ve artık o tarlayı ekin ekmek için kullanacaklardı. Bu yüzden Duvarı onardım,ki çocuklar büyüyünce kendilerine bırakılan mirasa kavuşsunlar istedim dedi

Ya Hızır sen ne yücesin,ki Zorda, darda kalanlarn elin tutarsın. Deryada, sahrada, çölde Cümle İnsanlığa yardımcı olasın ya hızır.

Hızır Nebi gittiği her yerde darda, zorda kalanların sıkıntısına yetiştiği, gittiği her yere sağlık, mutluluk ve bereket götürdügü söylencesi Anadolu İnsanı üzerinde Hızır sevgisi oluşturmuş

YOLCULARIN YOLUN AÇAN

DERTLİLERE DERMAN OLAN

KURTARIRSIN CÜMLE ZORDAN

YETİŞ YA BOZATLI HIZIR

Anadoluda köylerimizde köyün gençleri bir araya toplanarak köyden un,bulgur,yağ ve şeker toplayıp, kırlarda yemek pişirirlerdi ve baharın geldiğini sevgiyle karşılarlardı. vede akşama Cem düzenlerlerdi. Bizim öğretimiz birliğe, beraberliğe vesileydi.

Sohbetimi Anadolumuzun bir Alevi köyünde yaşanan Hızır söylencesiyle noktalamak istiyorum. Köyde Hak Dostu, İnsanı Kamil ve Duayı dilden düşürmeyen, haline şükreden bir Can varmış. Köy halkı Hızırın ilk gecesi evlerinin önüne bir tepsi üzerine un korlarmış günlerden gene Hızırın ilk gecesiymiş. Hak Dostunun eşi olan Anamız evinin önüne tepsiyle un koymuş. Unu tepsiyle kapı önüne koymanın sebebiyse O gece Hızır Kapıya gelip una el basarsa Cümle Tavahların kabul olduğu rivayet edilirmiş. gecenin bir yarısı köylü oruca kalkmış. Köyün iki şakacısı köy içine dolaşmaya çıkmışlar. bu arada Oruca kalkamayanlarıda oruca kaldırmakla bir hzimette bulunmuşlar. ve gezerken Hak Dostu İnacı kadim olan Canın kapısına varıp Tepsideki una el basmışlar. Oradan uzaklaşmışlar. Sabah olunca evin Sahibi Anamız erken kalkıp ilk işi Hızır bizim una el bastımı acaba diyerek kapıya çıkıp una bakmışki El izi var Hemence eişini kaldırıp bey, bey kalk hele bizim Una Hızır uğramış diye Kocasını kaldırmış. Birlikte tekrar kapıya çıkıp Una bakarak Hızırın Elini Görünce birbirlerine sarılarak Allaha şükretmişler. Ev sahibi hemence köyü dolaşarak komşular bir öküzüm var onu kurban ediyorum bizim Una Hızır el bastı hepiniz davetlisiniz der ve bir tek Öküzünü kıbleye çevirir. O sırada köyün iki şakacısıda yetişir. etme, yapma Öküzü kesme Una şakaleyin biz el bastık deselerde fayda etmez Adamcağız ben Hızır aşkına yatırdığım Kurbanı kaldırmam der ve Öküzü Kurban eder. Kzancımız lokmaya Halilibrahim sofralarına nasip olsun.

Hızır Mertliğin,cömertliğin,birliğin,beraberliğin,iyiliğin,sevgini n ve dostluğun,kardeşliğin Barışın adı olsun.Hıdırellez bahar bayramınız kutlu olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat