HZ. PEYGAMBERİMİZİ YÜREKLERDE ANIYORUZ…

Ana Sayfa » Yazarlarımız » HZ. PEYGAMBERİMİZİ YÜREKLERDE ANIYORUZ…
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2015 - 23:13

Kimdir Hz. Muhammed Mustafa.
Bir ışık doğmuştu arap yarım adasında. Bu nur ışık karanlıkları aydınlatmaya gelmiştir. Adem Peygamber Dünyaya zuhur ettiğinde bu nuru Allah Muhammed Ali diye görmüş ve sonra oğlu şit Peygamberle devam ederek Halil İbrahim Peygambere,dek gelmiştir. Çünkü Hz Muhammedin düşünce ve İnanç boyutu İbrahim Peygamberden gelir. Hz.İbrahm Tanrı birdir Ondan gayri yaratıcı yoktur diye ifade etmiş ve Hz. Muhammed,de Allah birdir diye yüce Hakkı zikretmiştir.

Selam olsun Hz. İbrahime
Selam olsun Hz. Mhuhammede

Peygamberimiz.
Haşımoğullarından Zuhur etti Hz. Muhammed. 20 Nisan 571’de mekkede dünyaya geldi. Babasının adı Kureyş haşimoğullarından Abdulmuhtalib oğlu Hz. Abdullahtır. Annesinin adı Aminedir. Amcasının adı Ebutalibdir. Hz.Ali amcası oglu ve aynı zamanda damadıdır. Eşinin adı Hz. Haticedir. Çocukları İbrahim ve Fatımadır.İbrahim küçük yaşta hakka yürüyünce Peygamberimizi çekemeyenler Hz. Muhammede ebder dediler bu söz soyu kesk anlama geliyordu. O çağın İnsanları soyun erkek evlattan devam edeceğini algılıyordu’ Ama gel görki bu durum Peygamberimizi çok üzüyordu. Kendisine nazil olan kutsal kitap kuranı kerimin Kevser Suresi nazil oluyor ve biz sana kevseri verdik senin soyun Kızın Fatımadan ve Aliden devam edecek ya Muhammed mustafa deniliyordu.

Arayı arayı bulsam izini
izinin tozuna sürsem yüzümü
hak nasip eylese görsem yüzüne
ya muhammed Canım arzular seni

İki Cihan Güneşimiz Muhammed Mustafa. 63 Yıllık ömründe 23 yıl Peygamberlik hizmetinde bulunmuştur. Tüm çabası İnsanlara yardımcı olmak ve doğru yol göstermek olmuştur. Komşusu açken,tok yatan bizden değildir buyurmuştur.

Bir mübarek sefer olsada gitsem
kabe yollarında kumlara batsam
hub Cemalin bir kez düşte seyretsem
ya muhammed Canım arzular seni

Peygamberimiz Muhammed Mustafa gelir eşitsizliğinden,Cinsiyet ayrımcılığına,kadın sömürüsünden haksız yere kazanç sağlayanlara- dek insanın İnsan üzerindeki haksız hakimiyetini kaldırmış,tüm insanların eşit ve bir olduğunu dille ıspat etmiş, mümünler kardeştir demiştir. Yine bir rivayette ise ben güzel ahlak binasının son tuğlasıyım buyrmuştur.

Ne mutlu güzel Ahlaka sahip olanlara.
Selam olsun Muhammed Mustafaya.

Bizim Peyhambeimiz Muhammed Mustafa ve Şahı Velayati Aliyyel Mürteza gül ile zülfikarı sembolize ederler. Gül Muhammede, Zülfikar Aliye benzer.

Hz Muhammede bir sohbette sorarlar, ya muhammed mustafa kimler iyi dediklerinde Peygamberimiz Cevaben her milletin iyisi iyidir der.

Dedelerde Dualarında söyle ifade eder.
Cenabı Hak iyilerin yüzü suyu hürmetine Cümlemize saglık sıhat versin derler.

Yunus metheyledi seni dillerde
sevilirsin bütün bu gönüllerde
aglayı aglayı gurbet ellerde
ya muhammed Canım arzular seni

O Yüce Peygamberimz İlme çok önem vermiş İlim Çinde olsa bile gidiniz demiş ve kuranın ilk zuhur eden ayeti ise Oku ya muhammed diye nazil edilmiş.

Biz Alevi Canlar Dualarımızda Allah Muhammed Ali diye duamıza başlarız. Allah Cemi Cümle Kainatı yaradandır. Muhammed Onun Resuludur. Ali ise Allahın Aslanıdır.

Yemen ellerine bir Can gönderdim
ya ali sen sakla senden isterim
ak parnağın kırmızıya bandırmış
ya ali sen sakla senden isterim.

Hz Peygamberimiz Ben İlmin şehriyim. Ali kapısıdır. Şehre girmek dileyen Ali kapısına varsın buyurmuştur. Hz Peygamberimiz Ali ile biz et ve tırnak gibiyiz, et ve tırnek birbirnden nasıl,ki ayrılmaz. Ali ile bizde birbirimizden ayrılamayız dimesinin önemi ise Aliye varmadan Hz.Muhammedin Şehrine varılamayacagının ifadesinin tanımı Yüce Hakkın sunumudur.

Hak Velilerini anlatmaya, Peygamberleri tanımlamaya ne zaman yeterli gelir, nede anlatmakla bitirilir. Onlar Hakkın en Yüce Cevherleridir. Deryanın suyu bitmez. İlimin sonunu kimseler bilmez. Hz. Ali bile bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum der.

Alçak gönüllü olmak işte böyle bir deger.Muhammed Aliye Ehlibeyt Canları herdem niyaz ederler.

Toplumlar iki temel değerle hayat bulurlar. Bunların bir tanesi Kültürü diğeri ise- İnançlarıdır. Bu değerlerimize sahip çıkarsak asla birliğimiz bozulmaz. Gönlü Hak söyleyen kişi birlikten uzak durmaz.

Birlik nerede,dirlik oradadır.
Birliksiz yol alınmaz.
Alisiz Muhammed, Muhammedsiz Ali olmaz…

İki Cihan güneşisin ya muhammed mustafa
aşıkların sen demisin ya muhammed mustafa
yolun yitiren şaşkına,şefaat eyle düşküne
şahı velayet aşkına ya muhammed mustafa.

Sen yüce Hakkın nurusun ya muhammed mustafa
dogum günün kutlu olsun ya muhammed mustafa
Erol dedem dara dursun ya muhammed mustafa
Ehlibeytine selam olsun ya muhammed Mustafa

Devamı Perşembe akşamı’ Cem Vakfı Şubesi Haramidere Cemevinde…

CEM VAKFI ŞUBESİ
Haranmidere Cemevi
Dedesi Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat