İLK CEMİN OLUŞUMU

Ana Sayfa » Alevilik » İLK CEMİN OLUŞUMU
Paylaş
Tarih : 12 Aralık 2016 - 19:03

İlk mescit ya da Cem evi dediğimiz mekân Mekke’de gizli olarak Müslümanların toplandığı evdir. 615 yılından itibaren tutulan bu evde toplantılar yapılıyor.

618 Yılında illegal bir örgütlemeyle Cem ibadeti bu evde eda ediliyor. Hz. Muhammed’in bizzat kendisi bu organizasyonu yapıyor. Mekke’deki bu gizli evde Ali-Bilali- Habeş-Romalı Süheyl-Türk Şüreşy-Selmani-Faraş gibi devrin ulamaları yanı sıra Abu-zer Gaffarı gibi Arap kabine şefi ve aristokrat büyük filozof ve tasavvufçu da vardır ve cemleri yürütmektedirler.

Hz. Muhammed Medine’ye göç ettikten sonra kendine bir ev, yanında “SUFFA” Okulu ile aşevi, misafirhane yaptırır. İşte Hz. Muhammed’in bizzat mimarlığını yapıp projesini çizerek aynı zamanda çalışarak inşa ettiği bu külliyeye ilk Cem Evi olmuştur.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam