İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı

Ana Sayfa » Manşet » İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı
Paylaş
Tarih : 30 Eylül 2017 - 19:50

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı: Ahmet Yesevi (1093 – 1156) Hocası”Arslan Baba” adlı bir Türk şeyhinden ilk eğitimini almaya başlamıştır. Arslan Baba, rivayete göre; Hz. Muhammed’in emanet ettiği hurmayı Ahmet Yesevi’ye ulaştırmak görevini üstlenmiştir.İmam Rıza’nın öğrencisi olduğu belirtilen Arslan Babanın, Yesevi’nin manevi yücelmesinde önemli bir yeri vardır.

Bana göre Aleviler İslamiyetin özüdür ve hakiki Türk’dür. Şamanlıkta Kutsal kabul edilen dört öğler nelerdir?. Dört Kapı” olarak bilinen şu ilkeler üzerine kurmuştur: Dört Kapı, İslamiyet’ten önceki Türk inançlardan kaynaklanmıştır. Doğu, Batı, Kuzey ve Güney yönleri, Yönler dört renk ve dört kutsal varlıkla simgeleştirilmiştir: Mavi, Beyaz, Siyah ve Kızıl. Ağaç, Demir, Su ve Ateş. Şaman inancına göre bunlar, evrenin ve insanın özünü oluşturur: Adalet, Kudret, Akıl ve Uyum. Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat’tir. Dört Kapı ilkesi Hacı Bektaşi Veli’nin öğretisine de temel oluşturur. Hacı Bektaşi Veli her bir kapıya onar makam ekler ve “Dört Kapı, Kırk Makam” olarak adlandırılan ilkeler bütününü ortaya koyar.

Hakka yürüyen Can ve dört kapı Şeriat: kapısından nasıl geçer, Hoca aptes aldırıp kefenleyince şeriat kapısından geçer.

Tarikat : Kapısından Cemaat dan helallik almışsa bu kapıda tamamdır.

Marifet: kapısından Geçebilmesi için namazı kılınırsa bu kapıda tamamdır.

Hakikat kapısı en önemlisidir, abdesti alınmış, helâlık verilmiş, cenaze namazı kılınan şahıs toprağa verildikten sonra Allah ile baş başa ameli ne ise hesabını kendisi verecektir. Allah’ım düzgün olan Cümle canlarımızı Hz. Peygamberimizin ve on iki İmamlara kabir komşusu etsin..Allah,Allah.

 

 

 

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Duyuru : Yeni Yönetim Kurulu Listesi (2019)

İstanbul Alevi Derneği yeni yönetim kurulu listesidir. Başkan: Selahattin TELCİ Başkan Yardımcısı : Aslan ALBAYRAK Sekreter : Kemal KARABACAK Sayman:

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.