Kimdir Hazar Oglu Halil İbrahim Peygamber

Ana Sayfa » Yazarlarımız » Kimdir Hazar Oglu Halil İbrahim Peygamber
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 16:38

ADEMDEN HATEME GELENE KADAR

NİCE MÜRSEL NİCE ULU ER GEÇTİ

KİMSEYE KALMADI BU FANİ DÜNYA

YÜZ YİRMİDÖRT,BİN PEYGAMBER GEÇTİ

( İBRAHİM PEYGAMBER )

Kimdir Hazar Oglu Halil İbrahim Peygamber.

En fedakar çetin bir imtihan sınavına tabi olan Peygamberlerden biriside Halil İbrahim Peygamberdir. Ömrü çok çileli geçen Halilullah gaddar ve zalım olan Nemrudun elinden ümmeti ve kendisi çok acılı günler yaşamıştır. Nemrut zalımı O zamanlar haşa kendisini Tanrı olarak halka kabul ettirmek için İnsanlara yapmadıgı zulüm kalmamıştı. Astıgı astık, kestiği kestik nemruda karşı koymak her yiğidin karı değildi.En ufak bir muhalefet büyük zulümler görüyordu. Gönlünde Allah sevgisi olmayan nemruttan başka ne beklenirdi,ki. Tıpki lanetlenmiş kanlı yezitin Allahın lanetine ugradığı ebu süfyan oğlu muaviye gibi.Ehlibeyte Dünyada yapmadık zulüm, denemedik işkence bırakmadılar. Zaten onlarda aynı soydan, aynı sülaleden gelme nemrudun soyundan- değillermiydi.biri İbrahime, diğeri Ehlibeyte kıymadılarmı.

ADEMİ HAVADAN ÖNCE YARATTIN

ATEŞ HAVA TOPRAK SUYUNU KATTIN

HZARETİ NUHA BİR GEMİ ÇATTIN

NUFA TUFAN VURDU ODA ZOR GEÇTİ.

Günlerden bir gün Nemrut Halkı toplamış ahali huzurunda kendi falına bakıtıyormuş. O an falcılar nemrudun hiçte hoşuna gitmeyen bir haber verirler. Haber aynen şu sözlerden ibaretti.Ey nemrut falında bir erkek çocuk görünüyor. Bu çocugun ismi İbrahim olacak ve kendisini Allahın elçisi olarak tanıtacak ve senin tacını tahtını yıkacak, elinden alacak deniliyordu. bu acı haberi işiten nemrudun aklı başından gitti. Hemen emir verdi bu çocuk nerdedir’ ne zaman doğmuştur. Kimin çocuğudur dediğinde. O zaman falcılar tekrar fala baktılar ve nemrut zalımına şöyle dediler.Bu çocuk daha ana rahmine düşmemiştir ve ne zaman dogacağına dair bir bilgi yoktur denildiğinde. Nemrut çareler aramaya başladı. İlk çare olarak şu emri verdi. Bu günden itibaren emrim şudur. En yakından,en uzaklara kadar. Hısım,akraba kim olursa olsun, doğan her çocuğun başı kesilip anasından dogduğu an öldürülecektir emrini verdi. Eğer emrime karşı gelecek olan olursa, o kişilerde öldürülecektir dedi. Yeni Dogan çocuklar öldürülünce halk ayaklanmaya başladı. Nemrut halkın ayaklanmasının kötü şeyler doğuracağını anlamıştı. Bu kez Fikir değiştirdi.Erkekleri kadınlardan ayırdı. Nemrudun amacı kadınların hamile kalmamalarını önlemekti. O zamana kadar Hz. İbrahimin babasıda tabiki bu zulümlerden payını alıyordu. Ailesinin geçimini nemruda putlar yaparak ve bazende bir tekne ile balıkçılık yaparak sağlıyordu.

SÜLEYMAN TAHTIYLA HAVADA GEZDİ

NESİMİ HAK İÇİN POSTUNU YÜZDÜ

NEMRUT KAVMİNİN HEPİSİ AZDI

İBRAHİMİ NARA ATTI NUR GEÇTİ

Bir gün Cebraile Cenabı haktan bir nida geldi. Bu gün hacet kapılarını açık tut ve rahmet hazinesinden bol miktar rahmet al yeryüzüne götür ve bu rahmete müstahak olan Cümle kullarımın üzerine serpte gel denildi. Cebrail verilen emir üzerine rahmeti aldı ve yeryüzüne indi. Yedi defa tüm Cihanı Cevlan eyleyip döndü, dolaştı. Vakit gece yarısını bir hayli geçmiş olsa gerek. Kurtlar kuşlar tüm Canlı Cansız mahlukat uykudaydı. Zaten Cehalet uykusundan uyananda yoktu. Sadece hz İbrahimin babası Azar bir ufak tekne ile balık tutuyordu. Cebrail Hazarı gördü ama ona layık görmediğinden tekrar rahmeti alarak Cenabı hakkın huzuruna vardı. Yüce Allaha Secde ederek yarabbi herşey sana ayen beyandır. Yedi defa Tüm Dünyayı dolandım, hepsi Cehalet uykusuna yatmış, rahmetine layık birisini bulamadığım için tekrar geri getirdim dediğinde. Cenabı Allahtan tekrar şu nida geldi. Ya Cebrail O rahmeti al git denizdeki balıkçılık yapan adamın üzerine serp gel. O rahmetten bize çok sadık olan İbrahim zuhur edecek deniliyordu. Cebrail tekrar yer yüzüne döndü Denizde dolaşıp balık avlayan İbrahimin babası Hazarın üzerine rahmeti serpti. Balaıkçıya O anda bir hal oldu. İçinde bir değişme, bir heyacan ve bir aşk oluştu. Hazar çabucak evine döndü eşi ile hasbihal sohbet sonrası yatağına yattılar ve O gece Eşi İbrahime hamile kaldı. Nemrut yeni doğan çocukları öldürdügü için Hazar ve eşi Yanlarına bol miktarda yiyecek içecek alarak dağlarda yaşadılar. Nemrut bizim çocuğumuza’da zarar verir diye onca acıya göğüs gerdiler. Nice sıkıntı çekmiş Cümle Peygamberler. Elbette sabredenler muradına ererler. Hazarın eşi Anamızda Nur topu gibi bir evlat Dünyaya getirdi. Adıda Halil İbrahim olsun dedi. Hzarda bu ismi kabul etti.

MUSANIN ELİNDE BİR ASA VARDI

ÇAĞIRDI TURUNDA TEKELLÜM KALDI

FİRAVUN KAVMİYLE DERYAYA DALDI

İNKAR ETTİ HAKKI ONDAN KÖR GEÇTİ.

Hz İbrahime dek Kavimler Putlara vede başka cisimlere,yaratıklara tapıyorlardı. Halil İbrahim Peygamberin gönül odağı bu gibi anlamsız varlıkları yetersiz buluyordu.Elle yapılan ve atınca kırılan Putlara tapılamaz diyerek, Bir tek Tanrı verdır ben Haktan ayrılmam diyordu. Çünkü İbrahim Peygamber Hakkı özünde, yüreğinde her nere gitse kendisiyle olduğunu önemsiyordu. Putları kırıp, kırıp Cenabı Hakka şükretmesini biliyordu ve Tanrı birdir ondan başka nesne yoktur. Tanrı yaratandır Diyordu.

DERVANİ BU SIRRI ANLAMAK GEREK

İNSANI HER ZAMAN GÜLDÜRMEZ FELEK

KİMİSİ KÜRK GİYER KİMİSİ YELEK

BENİMDE SIRTIMA HIRKA ŞAL GEÇTİ.

Her Peygamberin bir düşmanı vardı. Bilindiği gibi İbrahim Peygamberin düşmanı ise Nemruttu, Nemrut İbrahim Peygamberi yakmak için Öbek, öbek ateş kaydırdı. Gökyüzüne gezintiye çıkan bir kuş geldi İbrahim Peygamberi yakacak ateşin üzerine gagasından bir odundan, dal parçası bıraktı. İbrahim Peygamber Kuşun bu yaptığını görünce kuşa seslendi. Kuş ne yapıyorsun görüyorsunki yanmakta olan Kor ateş beni yakacak, senin gagandan attığın dal parçasının bu yanan alev almış ateşe ne katkısı olabilir’ki dediğinde. Kuş dile gelir evet İbrahim benim gagamdan attığım dal parçasının belki o yanan ateşe evet bir etkisi olmaz ama sana benim düşman olduğumu ifade etmezmi der. Ve gökyüzünde bir kuş daha Cevran eder O kuşta yanan ateşin üzerine kendi gagasında bir damla su bırakınca. İbrahim Peygamber Kuş sen ne yapıyorsun senin gagandan attığın su göklere alev almış ateşi söndürmeye ne etkisi olabilir,ki dediğinde kuş dile gelir. Evet İbrahim benim gagamdan attığım su belki O yanan ateşi söndüremez ama. Benim sana iyi bir dost oldığumu ifade etmezmi diye yanıt verir. Yer yüzünde har Canlı mahlukatın dostuda, düşmanıda bellidir. Hz Peygamberimiz Muhammed Mustafanın soyuda İbrahim Peygamberden gelir.

YUSUFTA BİR ZAMAN ZINDANDA YATTI

ZÜLEYHA AŞKINDAN KAVRULDU YANDI

AHİRİ MISIRA HÜKÜMDAR SALDI

AGLATTI YAKUBU GÜNÜ ZOR GEÇTİ

Selam Olsun Cümle Peygamberlere

Selam Olsun Halilullaha İbrahime…

Hubyar Eğitim Vakfı

Dedesi:Erol Kapukaya

Sevgi ve saygılarımla

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat