KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİM

Ana Sayfa » Yazarlarımız » KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİM
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 16:43

KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDERİM.

NE SEN BENİ BENDE SENİ
İNCİTİP ÜZMEKSEK NOLUR
DÜNYA FANİ ÖLÜM GERÇEK
SEVGİYLE YAŞASAK NOLUR

Kurban nedir.
Kurban Cenabı Hakka karşı bir borcun yerine getirilmesinden başka birşey değildir.İnsan önce özünü kurban etmeli,nefsini kurban etmeli. İbrahim Peygamberin oğlu ismaili kurban etmek istediği gerçekte kendi öz nefsiydi. Kurbanla birlikte kötülük duygularının kesildiğine inanılır. Yüce Allahın kurbana lokmaya bir ihtiyacı yoktur. O,ki yerlerin göklerin,kainatın ve mülkün sahibidir. Var deyince var etme,yok deyince yok etme gücüne kadirdir. Kurbanı Yüce yaratan İnsanlığa paylaşma ve yardımlaşma,yoksulu doyurma özlemiyle sunmuştur.

İNSANIZ OLUR HATAMIZ
GİDENLERİ HEP ARARIZ
BU DÜNYADA KİRACIYIZ
RIZAYA ULAŞSAK NOLUR

Kurban bayramı Cenabı Hakkın Cüle kullarına bahsetmiş oldugu mübarek ve kutsal günlerdir.Böyle önem arzeden günlerde insanlar birbirilerine daha yakın olmalı.Cem evlerimizde bayram Cemi ile birlikte Cenabı Allaha tavahlarımızın kabulü için dua edipBayram sevinçle, mutlulukla,nazla niyazla kutlanmalı.

İBRAHİMİN İSTEĞİ İLE
HAKTAN GELDİ İSMAİLE
YİYENLERE HELAL EYLE
YARABBİM DESEK NOLUR

Alevi erkanında kurban kesmenin bir önemideİnsanın başına gelecek kaza,bela,elem,keder,hastalık ve kötü sıkıntıların yaşanmaması gereği ayrıca hayırlı işlerimizde örneğin ev alma,otomobi alma ve çocuğumuzu evlendirme askerimizin evine sağlıklı dönmesi neticesinde kurban keser lokmamızı sevdiklerimizle komşularımızla paylaşırız. kabul olsun kurban lokmanız.

KURBAN HAKKIN AŞKINA
ÖZÜNÜ PAK EDİP YOKLA
HAK ERENLER SEMAHINA
PERVEZA DURSAK NOLUR

Kurban Hz. İbrahim Peygamberin adağıdır.
İbrahim Peygamber ve eşi Hcer Ananın 25 yılllık evliliklerinden çocukları olmamıştır. İbrahim Peygamber çocugumuz olsun diye Sara ana ile evlilik yapmıştır. günlerden bir gün İbrahim Peygamber Cenabı Hakka duaya durur. Yarabbi bana bir evlat ver sana kurban edem diye Tanrıya yalvarır. Hak ona bir evlat verir. Çocuğun adı Kuranda ishak olarak geçmektedir. Alevi Erkanınca İsak ve ismail diye her iki isimde birlikte söylenir.İsmail yedi yaşındadır.İbrahim Peygamber bir rüya görür.Rüyasında ya İbrahim senin bir hacetin vardı biz yerine getirdik ama sen adağını yerine getirmekte geç kaldın denilmektedir.İbrahim Peygamber düşünür durur.İsmail babasını üzüntülü görünce baba hayırdır bir sıkıntınmı var deyince. İbrahim oglunu dizi üzerine otutturur Rüyasını İsmail ile paylaşır. Yavrucağım yıllarca çocugumuz olmamıştı Mevlaya çagırdım bana bir evlat ver sana kurban edem dedim. Şimdi rüyalarıma giriyor, Cenabı hak kurbanın gecikti ya İbrahim diyor. Bu söyleşi üzerine İsmail babasına sarılarak üzülme babacıgım. Hakkın emri gereğini yap. haktan geldik hakka gideceğiz yediğinde. İbrahim İsmailin yeni kıyafetini giydirip gözlerini baglayıp. Çocugu arnı üzerine yatırıp kurban edecegi sırada İsmaili bıçak kesmiyor. Cenabı Haktan bir nida geliyor. Ya İbrahim sınavı tamamladın İsmailin yerine Koç kurban geldi kaldır İsmaili deniliyor. Nişanesi İsmail Peygamber oluveriyor.

ÖZÜN GERÇEKTEN AYIRMA
KAVGAYA MUSALLAT OLMA
GEL GEL DEMİŞ MEVLANA
KÖTÜLÜĞÜ SİLSEK NOLUR

Tarihte ilk kurban Hz. Aedmin iki oğlu tarafından Allah rızasına sunulmuştur. Bilindiği gibi Habil Allaha bir Koç Kabil ise Tahil sunmuştur. Habilin adağı Allah tarafından kabul edilmiş. Kabilin adağı ise kabul edilmemiştir. Bunun üzerine Kabil kardeşi Habili öldürmüş ve böylece ilk kavga ve ilk kan meydana gelmiştir. Nefsi duygularının,esiri olan Kabil kinin,nefretin ve zalimliğin temsilcisi olmuş. Habil ise mazlumluğun temsilcisi olarak tarihe geçmiştir.

ADEMDENDİR SIFATIMIZ
İNSANIZ OLUR HATAMIZ
TARİHTE OLSUN ADIMIZ
YUNUSA ÇAGIRAK NOLUR

Birde İnsanlığın Kurbanları vardı.
Peygamberler adına Yahya Peygamber şehit edilmiş. Veliler adınada Hz. Hüseyin şehit edilmiştir. Yahya Peygamber O devrin zalım kralı Hirodes tarafından başı kestirilmek suretiyle şehit edilmiş Hz. Hüseyinde yine devrin zalim hükümdarı Yezid tarafından mübarek başı kesilerek şehit edilmiştir. Bilindiği gibi her iki kurbanda Hz. İbrahimin soyundan ve onun evlatlarındandır. Her ikiside Dünya salsanatı ve zalimler önünde boyun eğmemişlerdir. Çünkü, Hz.Hüseyin Bezmi Eleste yani ruhlar aleminde iken Kurban olmayı kabul etmiş Tanrı önünde verdiği sözden dönmeyerek ahtını yerine getirmiş ve böylece Hakkın rızasını kazanmıştır. O Kerbelanın sultanıdır. Hüseyinin makamı demirden leblebi, ateşten gömlektir. Gelme gelme,dönme dönme gelenin malı,dönenin Canına İkrar alınır. Hz. Hüseyin İnsanlıgın kurbanıdır.

HACI BEKTAŞİ VELİMİZ
RIZAYA BAGLI CEMİMİZ
KERBELADADIR PİRİMİZ
HÜSEYİNE ERSEK NOLUR

Bayrmlar İnsanlığın güneşi olmalı. Güneş olmazsa dünya ısınmaz ve aydınlanmaz.Bayram olmazsa Küsülüler barışmaz. bir önemli vurguyu,çocuklugumda duyup aklımdan hiç çıkmayan bir öğüdü söylemeden geçemeyeceğim. Dergahımızın Postnişani rahmetle anıyorum Hubyarın şeyhini.Şeyh Mehmet Dede zaman zaman şu söylemi dile getirirdi. Demir güvenme erir, agaca güvenme çürür, insana güvenme ölür, kalırsa Dünyada İnsanlık kalır oğul derdi ve devam ederdi Sabahleyin kalktığınızda kabristanı, mezarlığı gözlemleyin bir zaman onlarda bizimleydi. Aranızda eksik etmeyin barışı,sevgiyi derdi. Bu güzel söylencenin arkasına çok söz söylemeye hiç gerek yok. Bu Mübarek günlerde Bayramda, yaşlıları ziyaret edip gençliğimizin değerini,hastaları ziyaret edip sağlığımızın değerini,mezarlıkları ziyaret edip hayatta oluşumuzun değerini anlayıp Cenabı Allaha şükretmeliyiz. Çükü İnsan aç olmadıkça aç olanın halinden,hasta olmadıkça hasta kimsenin halinden,yaşlı olmadıkçada yaşlıların halinden anlamaz.

DEDEM HUBYAR DERVİŞE
BAYRAMDIR NİYAZ EYLE
SÖZÜ BİTİR EROL DEDE
TEVHİDE DURSAK NOLUR

Bu duygu ve düşüncelerle geçmişten bu güne dek Hakka yürüyen Canlarımıza Allahtan rahmet diler. Hayatta olanlara ise savaşsız, ve barş dolu bir Dünyada sağlıklı ve mutlu yaşamalarını Cenabı Haktan niyaz ederim…

Hubyar Ocagı Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Gsm: 0535 313 27 29

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat