Merhaba değerli canlar, güzel insanlar

Ana Sayfa » Yazarlarımız » Merhaba değerli canlar, güzel insanlar
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 16:06

Yol Gizli Gizli”

Merhaba değerli canlar, güzel insanlar

Öncelikle bu sayfada bana da yer ayırdıkları için İstanbul Alevi Derneği yönetimine, değerli Başkanı Rüştü Durna’ya ve onun şahsında hepinize teşekkür ederim.

Halk müziğmizin önemli isimlerinden Neşet Ertaş’ın “Gönül dağı yağmur yağmur varan olunca” diye başlayan Kırşehir türküsünün dizeleri ile söze başlamak isterim.

“…

Dost elinden gel olmazsa varılmaz

Rızasız bahçenin gülü verilmez

Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez

Gönülden gönüle gider yar oy yar oy yar oy yar

Yol gizli gizli Yol gizli gizli

Sinemi yaralar yar oy yar oy yar oy yar

Yol gizli gizli Yol gizli gizli

…”

Küçük yaşlardan beri beğenerek söylediğim bu eserin bendeki izdüşümü demek ki bu dizede saklıymış.

Eserde “Dost elinden gel olmazsa varılmaz” diyor. Ben de dostların bu sıcak davetine icabet ederek; siz canların gül yüzlerini görmeye sevgiden yana, dostluktan, kardeşlikten, paylaşımdan yana yazacağım sözcüklerimle gönüllerinizi uyarmaya geldim. Gönül bağınızda açan gülün kokusunu hissetmek bile yeter bana.

Biliyorum ki sizler varlıkların en güzelisiniz. Melekler bile sizlere hizmet etmek için vardır. Siz ki bugün konuk olduğunuz bedenlere verdiğiniz canlılıkla hayat dediğiniz kısa ömrünüzün bu mekandaki mahkumiyetini tamamlamaktasınız. Bu kısa sürde de nefsin azgın istekleriyle kahramanca çarpışan birer kahramansınız.

Eserde yine “Rızasız bahçenin gülü verilmez”diyor. Elbette rıza çok önemlidir. Rızalık biz insanların insan olma onurunu en çok anlatan yönümüzdür. Hoşnutluk, hoşnut kalma, memnuniyet kişiler arasındaki ilişkilerde çok önemlidir. Rızalık birlikte yaşamanın en temel koşuludur. Bir toplum içerisinde kişiler aralarındaki ilişkilerde rızalık yoksa eninde sonunda çatışmak zorundadır. Rıza almak gönül almak çok önemli bir insani ilişkidir. Bu ilişkilerde rıza getirmek ve razı olmak için paylaşımın ve sözün gücü çok önemli bir işlevsellik göstermektedir.

Öncelikle eşit adaletli bir paylaşım yapmalıyız. Birlikte üretip hakça ve eşitçe paylaşmalıyız. Sonra konuşurken yumuşak dille, ağzından ballar akarcasına, insan gönlünü okşayarak, karşısındakine değer vererek, karşısındakinin haklarını da gözeterek konuşmalı ve sözcüklerimizi seçerek sıralamalıyız.

Çünkü bir cümleyle özetlersek güzel söz, güzel huy demektir “Güzel huydur bütün kutsal kitapların anlattığı” Güzel huylu insanlar ise sözüyle yaşantısı aynı olan insanlardır. Topluma adaletli davranan kamu hakkı gözetenlerdir.

Geçmişten günümüze bakacak olursak Hz. Ali’nin yazdıklarından başlayarak bu konuda yazılan kitaplar “Rıza Şehri” tasarımı ile Aleviliğin o günkü yaşamsal temellerini; bugünkü evrensel insan haklarıyla eşit seviyeye oturmuştur. Bu bir bilgi devrimidir. Bu devrimi Anadolu da yaşayan alevi ocaklarının önderleri Pir Hacı Bektaş Veli ve onun ardılları günümüze kadar getirmiştir. Bu vesileyle “Rıza ile bahçeden bir gülü verenlere,” bu güzel sayfayı bana ayıran canlara teşekkür ediyorum.

Evet baştaki eserimize dönecek olursak “Kalpten kalbe bir yol vardır”. Bu yol “görülmez” bir yoldur. İşte bu yol gönülden gönüle giden gizli bir yoldur. Bu yol gönüller arasında köprüdür. Bu yolu ancak gönül gözü açık olanlar sevgi ve dostluğu önemseyenler görebilir. Bu yola emek verenlere, can verenlere, okuyup göz nuru dökenlere, paylaşanlara “Aşk ile” diyorum.

İsmail Aydoğmuş

22 Eylül 2011

Perşembe

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat