Nevruz bayramınız kutlu olsun

Ana Sayfa » Yazarlarımız » Nevruz bayramınız kutlu olsun
Paylaş
Tarih : 18 Mart 2015 - 20:50

ÇİĞDEM ÇİÇEK AÇAR DAGI OVASI
YEŞİL İLE BÜRÜNÜRMÜŞ YAYLASI
DERE,VADİ AKAR KÜRTÜK SULARI
ALİNİN DÜNYAYA GELDİĞİ GÜNDE

TOPRAK ANA UYANINCA CANLANIR
DOGA ISININCA YERİN YAZ ALIR
EROL DEDEM NEVRUZ BAYRAMDIR
İNSANLIK BİRLİĞE ERDİĞİ GÜNDE

Nedir nevruz bayramının önemi.
nevruz farsca bir kelime olup yeni gün anlamına gelmektedir. Bilimsel anlamda değerlendirecek olursak, güneşin koç burcuna girdiği gün olan 21. Mart bir dönemin başlangıç noktasıdır.Bu günden sonra kış sona erer ve ilk bahar başlar, gündüzlerin uzamasıyla gün ışıgı artar,uyuyan doğa uyanır,bitkiler canlanır ve toprak ana dogurganlığını insana sunar.

Nevruz, karanlıgın aydınlığa, acı ve sıkıntıların sevinç ve huzura, savaş ve düşmanlıgın barışa,dostluğa,ikiliğin birliğe dönüşmesi yolunda bir adım olması için, nevruz gecesinde, Alevi erkanında Cemler düzenlenir,deyişler okunur, semahlar dönülür ve dualar edilerek Yüce hakkın birliğine şükredilir,Cenabı Allaha niyazda bulunulur.

Bu gün doğmuştur Şahı Merdan İmam Ali. Peki kimdir cömertler cömerdi. Hz. Alinin babası haşimi soyundan ebu Talip Hzaretleridir. Annesi ise Esat kızı Fatımadır. O şahı velayet,ki Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafanın Amcası ogludur.

Alidir Kabede doğan Can
Alidir Nevruza Bayram olan
Alidir Allaha aslan.

21 Mart 598de Esat kızı fatıma kabede tavah dönmektey,ken dogum sancıları başlar, İbrahim Peygamberin İnşaa ettiği Kabe bu kutlu doguma ev sahipliği yapar. Doğan çoçuga Hz. Muhammed Ali adını koyar. Ali evlilik çagına geldiğinde, Kızı Fatımayla Aliye nikat kıyar.

Odur Adem diye bildiğimiz
Muhammed kadar sevdiğimiz
Odur keremler sahibimiz
Evliyalar şahı bizim Alimiz

Hz Peyhamber onun için demiştirki ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır, Şehre girmek dileyen Ali kapısına varsın buyurmaktadır.

Ali ile Muhammed gül ile Zülfikarı sembolize ederler. Gül Muhammede,zülfikar Aliye benzer.Aleviler bu yüce İnsanları çağırdıklarında Yetiş gül yüzlü Muhammed, Yetiş yiğit Ali derler.

Dünyanın ve Ülkemizin barışa ihtiyacı oldugu nevruz günlerinde.Umarım Adalet tecelli eder.İnsanımız zarar görmesin.Gençlerimiz suçsuzca ölümesin.memleketi yönetenler,vatandaşını bölmesin.Bu memleket bizim sahip çık. Adalet, hukuk, özgürlük barış gelsin.

Bu duygu ve özlemle Hz.Alinin Dünyaya zuhur edişi,baharın gelişi nevruza,çiğdeme çiçeğe dünüşe,hayellerinizde güzellikten yana ne varsa umarım gerçekleşe.

Nevruz bayramınız kutlu olsun
Yüzünüz hep güleç olsun
Yarınlarınız umutlu olsun…

Hubyar Ocagı Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat