NEVRUZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Ana Sayfa » Yazarlarımız » NEVRUZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 16:40

ÇİĞDEM ÇİÇEK AÇAR DAGI OVASI

YEŞİL İLE BÜRÜNÜRMÜŞ YAYLASI

DERE,VADİ AKAR KÜRTÜK SULARI

ALİNİN DÜNYAYA GELDİĞİ GÜNDE

Nevruzun Önemi ve Şahı Velayeti Hz. Alinin Dünyaya zuhur ettiği günün anısı adına, cümlenizi sevgi,saygı,Hürmetle selamlar. Nevruz bayramınızı tebrik ederim.

Nedir nevruz bayramının önemi.

nevruz farsca bir kelime olup yeni gün anlamına gelmektedir. Bilimsel anlamda değerlendirecek olursak, güneşin koç burcuna girdiği gün olan 21 Mart bir dönemin başlangıç noktasıdır.Bu günden sonra kış sona erer ‘ve ilk bahar başlar, gündüzlerin uzamasıyla gün ışıgı artar,uyuyan doğa uyanır,bitkiler canlanır ve toprak ana dogurğanlığını insana sunar.

Nevruz, karanlıgın aydınlığa, acı ve sıkıntıların sevinç ve huzura, savaş ve düşmanlıgın barışa,dostluğa,ikiliğin birliğe dönüşmesi yolunda bir adım olması için, nevruz gecesinde, Alevi erkanında Cemler düzenlenir,deyişler okunur, semahlar dönülür ve dualar edilerek Yüce hakkın birliğine şükredilir,Cenabı Allaha niyazda bulunulur.

Bu gün doğmuştur Şahı Merdan İmam Ali. Peki kimdir cömertler cömerdi. Hz. Alinin babası haşimi soyundan ebu Talip Hzaretleridir. Annesi ise Esat kızı Fatımadır. O şahı velayet,ki Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafanın Amcası oglu Allahın arslanıdır.

Alidir Kabede doğan Can

Alidir Nevruza Bayram olan.

21 Mart 598’de Esat kızı fatıma kabede tavah dönmekteyken dogum sancıları başlar, İbrahim Peygamberin İnşaa ettiği Kabe bu kutlu doguma ev sahipliği yapar. Doğan çoçuga Hz. Muhammed Ali adını koyar. Ali evlilik çagına geldiğinde, Kızı Fatımayla Aliye nikat kıyar.

Odur Adem diye bildiğimiz

Muhammed kadar sevdiğimiz

Odur Hakk gibi sevdiğimiz

Evliya şahı bizim Alimiz

Hz Peyhamber onun için demiştirki ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır, Şehre girmek dileyen Ali kapısına varsın buyurmaktadır.

Ali ile Muhammed gül ile Zülfikarı sembolize ederler. Gül- Muhammede,zülfikar Aliye benzer.Aleviler bu yüce İnsanları çağırdıklarında Yetiş gül yüzlü Muhammed, Yetiş yiğit Ali derler.

Dünyanın Barışa ihtiyaç duydugu bu günlerde’Nevruz bayramı ve Şahı Velayetin Dünyaya gelişi. İnsanlığa seevgi,barış getire…

Hubyar Eğitim Vakfı

Dedesi:Erol Kapukaya

Sevgi ve saygılarımla

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat