Yol düşkünü, menfaatçi kimseler, bu kutsal Hizmetlerden derhal uzaklaştırılmalıdır

Ana Sayfa » Yazarlarımız » Yol düşkünü, menfaatçi kimseler, bu kutsal Hizmetlerden derhal uzaklaştırılmalıdır
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2015 - 16:47

İNSANA DEĞER VERMEK ÖRGÜTLÜ TOPLUM DEMEK

İnsanoğlu bu koca kainatın temsilcisi ve yüce hakkın halifesidir. iyilik insandan kötülük rabbimden değildir.Her ikiside insandan gelir.Cenabı Hak ne kötülügün nede şerrin simgesidir.O Rahman ve rahim olan, eşi benzeri olmayan iyi niyet,sevgi,saygı,hoşgörü ve lokmasını pay edenlerin çagırdıklarında yardımına gelecek Tanrının kendisidir.Çünkü yüce Allah insanda tecelli etmiştir.Hz.Muhammede nazil olan kutsal kitabımız kuranı kerimde sana şah damarından daha yakınım sözleri hak ve gerçektir. Aşıklarınız hakkında onlar dürülü bir kitaptır derdi ulularımız.

İkilik kinini içimden atıp
özde ben bir insan olmaya geldim
taht kuralı ariflein gönlünde
sözde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Asırlar önce İnsanlık adına hak ve adalet ugruna ömürlerini feda eden tarihin bir çok sürecinde ulularımızın haklı mücadesini görürüz.Hak denilince akan sular dururya. Cem kurdu,Pir rehber,mürşit,halife kaplarını oluşturdu Hünkarımız,Pirsultanımız,Hubyar Derviş ve nice nice yol ulularımız.İsmini ifade etmek kolay olmadı.düşün eba müslimi, nesimiyi,bedrettini,fuzuliyi,dede garkını,baba ilyası, ebul vefayı,düşün kendisini dara çeken hayine ben inandıgım yol ugruna bedenimi kellemi fada ederim, oysa sen inandıgın şeriat ugruna benim temiz bedenimden parmagına bir damla kan sıçrdıda bilirsin,ki sen inandıgın şeriatın ugruna bir parmagını bile vermekten korku çekersin demiştir hallacı mansurumuz.Alviyim demekle alevi olunmuyor .Önce insanı sevmeliyiz,Adaletli,ilkeli dürüst,güzel ahlak ugrunda çaba gösterecek yönetici ve bilge kişiler ögretisinde toplumumuzu bilgilendirmeliyiz.Adam Aleviyim diyor Hızır paşa saflarında kendi çıkarları ugruna saf tutuyor.Memleketi yönetenler senin kimliğini,varlıgını,inancını tanımıyor ve kimileri onların yanlarında yer alıyor.Çıkar menfaat söz konusu olunca,da bazıları olduğu gibi görünemiyor. Bir düşünrür ise ya oldugun gibi görün yada göründüğün gibi ol diye ifade ediyor.

Meğerse aşk imiş canın mayası
ona mihrab olmuş kaşın arası
hakkın işlediği kudret boyası
yüzde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Bütün başarısız insanlar kendinden başka kimseye değer vermeyen insanlardır.İnsanlara değer vereceğiz onlara değer vermek kendimize derğer vermek değilmidir.eğitimli bir tolum olmanın yolu okumaktan geçer.İlim, irfan,paylaşımın adresi denilen Cemevlerimizde razılıktan söz eder dedeler.Evet yolumuz rıza yoludur,Yol cümledn uludur.Gönlüln kırıldığı,isanların dışlandıgı,20.Yıldır Cemevlerinde aynı yöneticilerin görev yaptıgı,dedelerin ben senin kaşını,gözünü sevmedim diye uzaklaştırıldıgı Cemevlerimizde ne zaman iç denetimimiz olacak,üç kurşa boyun eğen dede,sesini çıkarıp hak aramayan talip,kendi rantı için tüm olumsuzlukların sorumlulugunu üstlenen yönetici ne zaman Cemevlerimizden uzakalştırılacak. Ara bul diyor Hünkar,o zaman yol düşkünü,menfaatçı kimseler, bu kutsal Hizmetlerden derhal uzaklaştırılmalıdır.iyiyide kötüyüde arayıp bulacagız,haksızın,haklının kim oldugunu anlayavagız.Cemevlerinden hiç suçları olmadan gönülleri kırılan dedeleri hizmetlerine çagırıp aynı hataları yapmaktan uzak duracagız.

Bütün mürşidlerin tarif ettiği
sadıkların menziline yettiği
embiyanın evliyanın gittiği
izde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Evliyanın yoluna hizmet etmek hepimizin ortak görüşüdür.Hizmet hak için olmalı.Taptugun dergahına dagdan düzgün odun taşıyan yunus misali.taptuk emrnin gözleri görmez ama gönül gözü açıktır.Yunus katara odun dizerken kolay gele Yunus Can der ve söze devam eder Yunus Can dagda hiç eğri odun yokmudur hep düzgünleri getirmişsin dediğinde.Yunus pirim erenler dergahına egri girmez burası dogruların evidir der.

Selam olsun Türkmen Yunusa
Selam olsun Taptuk Cana…

Kültütümüze ve İnanç öğretimize sahip çıklalıyız.Bana ne, ne haliniz varsa görün demekle inanın evliyanın yolundan uzaklaşırız.İyi insan olmanın yolunu susmakla değil,haktan,adaletten yana olmakla birlikte temiz toplum yaratmış oluruz.

Bende bir zamanlar baktım bakıldım
nice yıllar bir kemende takıldım
o aşkı mecazla yandım yakıldım
közde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Alevi toplumu taşın altına değil elini koyması, taşın altına kafasını koymalı,ki. Bin yıllık anadolu topraklarında onca zulme,baskıya,şiddete hiç yılmadan göğüs geren ulularımızın yolunu sürmek fikirleri birleştirmekten geçer.Yol aşkınız olmazsa,yazık olur bin yıllık hiç sönmeden yanan,gönülleri aydınlatan bu ikrarlı çrağa.

süre geldim aşk meyini içerek
her bir akı karasından seçerek
varlık daglarını delip geçerek
düzde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Unutmayın Pir sultanı,dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyen düşünürü,büyük ozanı.İnsan oglu dogar ve ölür,kimi ölür,kimi yaptığı hizmetlerle tarihin sayfalarına kaydedilir.Onlara ölüm yoktur.bir köyden diğer bir köye göç ediverirler.Onlar barışın simgesidir.sevginin sembolüdürler.

Miri Dedenin dediği gibi özde ben bir insan olmaya geldim diyor.

Gör ki miri dede şimdi neyleyi
gerçek aşık her gönüle söyleyi
her türlü sefaya veda eyleyi
sazda ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Bu duygu ve özlemle İnsanlıga çıkan yola hizmet gerek.kişi ne olurs olsun bize insan gerek. Kötü kötülükten bıkmıyorsa.biz hep eylik edek. Kesin ama kesin hak Cemini sürek.
Gerçeğe hü diyerek…

Hubyar Ocagı Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Gsm : 0535 313 27 29

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN TARİKATI VE DERVİŞLERİ:

Ahi Evren: Kırşehir. Akça Koca: Develi (kayseri). Aslan Nuş Sultan: Kafkas illeri. Banaettin Bostancı: Kayseri. Emir Cem Sultan: Karahöyük

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

Alevilik Okulu” açılıyor

  “Alevilik Okulu” açılıyor Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat