Alevi açılımının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı

Ana Sayfa » Haberler » Alevi açılımının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2013 - 21:13

Alevi açılımının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Cemevleri bütçeden pay alacak. ‘İnanç önderi’ sayılacak Alevi dedelerine maaş bağlanacak.

Gazeteci Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Hükümet, “çözüm sürecine” paralel olarak bu defa Alevileri ilgilendiren düzenlemeler için harekete geçiyor.

Alevi çalıştaylarından ortaya çıkan sonuç ve öneriler hükümetin gündemine gelmesine rağmen 2011 seçimleri sebebiyle bu konuda bir adım atılamamıştı. Hükümet şimdi bu rapor ve önerilere dayanarak Alevi açılımını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hükümetin önümüzdeki günlerde açıklayacağı Alevi açılımına yönelik atılacak adımlardan bazıları şöyle:

> Hacı Bektaş-ı Veli veya Pir Sultan Abdal adı altında üniversite kurulacak.

> İnanç ve Kültür Vakıfları yasa taslağı hazırlanacak

> Cemevleri bu vakıflara bağlı olarak inanç ve kültür merkezi olarak hizmet verecek.

> Devlet bütçesinden cemevlerine yardım yapılacak

> Belediyeler cemevleri için ücretsiz arsa tahsis edecek

> Cemevlerinin ‘tekke ve zaviye’ sayılmaması için Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasını öngören 677 sayılı yasa kapsamı dışında tutulacak.

> Alevi dedelerine yönelik Çorum Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi’nin desteği ile altı aylık seminerler düzenlenecek. Bu seminerlere katılacak Alevi dedelerine ‘İnanç Önderi’ sertifikası verilecek. Alevi dergahlarının temsilcilerinin de eğitmen olarak görev yapacağı seminerlere katılıp sertifika alan dedeler, ‘İnanç Önderi’ olarak cemevlerine atanıp, kamudan maaş alacaklar. Alevi dedelerinin, özellikle de Caferi önderlerinin Türkiye’de eğitim alma imkanları bulunmadığı için dini bilgiler konusunda sık sık İran’a gitmeleri, hükümetin bu konuda adım atmasında en büyük gerekçe olarak gösteriliyor. Bu arada Hitit Üniversitesi bünyesinde bir Alevilik kürsüsü oluşturulması da gündemde.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Alevilikte Gerçeğe Hüü ne demektir?

  İbadet ederken kul ile Allah arasında hiçbir şey olmamalıdır, İbadet halindeyken gönlünde Allah’tan başka hiçbir şey bulundurmamalıdır.

Muharrem Orucu Niyet Duası

Muharrem orucu niyet duası Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla… Âlemlerin rabbi olan Allaha´a hamd olsun. Bütün Peygamberlerine salat ve selam

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı

İslamiyetten önce Türkmenlerde dört kapı: Ahmet Yesevi (1093 – 1156) Hocası”Arslan Baba” adlı bir Türk şeyhinden ilk eğitimini